- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
513-AFAD-A2F-38
NEMA Combination Starter, Circuit Breaker Type, NEMA 0, 240/110/120 VAC – 50/60Hz (AD), Type 3R/4/12 – Enclosure Code “F”
SKU:
513-AFAD-A2F-38
Categories: Circuit Breaker Type, 513 NEMA Combination Starter, Circuit Breaker Type, NEMA Combination Starters, Low Voltage Starters, Motor Control Components & Starters
Description
| ASSEMBLY | |
|---|---|
| Current Product Selection Availability (may change based on options selected below) | Catalog is configured at order entry |
| Please Note | Preferred availability options are available in blue below
Standard Options are available in black below Engineered-To-Order (ETO) options are available in purple below (Lead-Time Based on Options) |
| ASSEMBLY | |
| Factory or User Assembled? | Factory Assembled |
| MOTOR DATA | |
| Line Voltage | 230V 60Hz |
| STARTER DATA | |
| NEMA Size | NEMA 0 |
| Enclosure | Type 3R/4/12 – Enclosure Code “F” |
| Control Voltage | 120V 60Hz |
| CIRCUIT BREAKER DATA | |
| Horsepower Code | 3 HP (Motor Protection) |
| Circuit Breaker Type | Instantaneous Trip, Standard |
| OPTIONS | |
| Overload Relay | E100 Solid State Overload |
| Full Load Amps | E100, Trip Class 20, 3.2-16A |
| IMPORTANT INFORMATION | |
| Enclosure Size [length x width x depth] | 27 x 10 x 8 in. |
