- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
MIC-522E-BABJ-3J-6P-24R
NEMA Combination Multi-speed Starter, Disconnect Type, NEMA 1, 480/24 VAC – 50/60Hz (BJ), Type 1 – Enclosure Code “A”
SKU:
MIC-522E-BABJ-3J-6P-24R
Categories: 522E NEMA 2-Speed Separate Winding Starter, Disconnect Type, NEMA Combination Starters, Disconnect Type, Low Voltage Starters, Motor Control Components & Starters
Description
| ASSEMBLY | |
|---|---|
| Please Note | Engineered-To-Order (ETO), required Quote (Lead-time based on options) |
| Please Note | Preferred Availability options are available in blue below (2-3 Days Lead Time)
Standard Options are available in black below (4-7 days Lead Time) Engineered-To-Order (ETO) options are available in purple below (Lead-Time Based on Options) |
| Factory or User Assembled? | Factory Assembled |
| MOTOR DATA | |
| Line Voltage | 460V 60Hz |
| Motor Type | Constant or Variable Torque |
| STARTER DATA | |
| NEMA Size | NEMA 1 |
| Enclosure | Type 1 – Enclosure Code “A” |
| Control Voltage | 24V 60Hz |
| DISCONNECT DATA | |
| Disconnect Type | Fusible |
| Fuse Clips | 30A Class R |
| OPTIONS | |
| Overload Relay (High Speed – Start) | Eutectic Alloy |
| Overload Relay (Low Speed – Run) | Eutectic Alloy |
| Factory Installed Modifications |
|
| IMPORTANT INFORMATION | |
| Enclosure Size [length x width x depth] | 30 x 20 x 9 in. |
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.
| |
