513-EFH-A2M-1-4R-6P-46-901
NEMA Combination Starter, Circuit Breaker Type, NEMA 4, 208 Volts (H), Type 3R/4/12 – Enclosure Code “F”
SKU:
513-EFH-A2M-1-4R-6P-46-901
Categories: 513 NEMA Combination Starter, Circuit Breaker Type, Low Voltage Starters, Circuit Breaker Type, Motor Control Components & Starters, NEMA Combination Starters
Description
| ASSEMBLY | |
|---|---|
| Current Product Selection Availability (may change based on options selected below) | Catalog is configured at order entry |
| Please Note | Preferred availability options are available in blue below
Standard Options are available in black below Engineered-To-Order (ETO) options are available in purple below (Lead-Time Based on Options) |
| ASSEMBLY | |
| Factory or User Assembled? | Factory Assembled |
| MOTOR DATA | |
| Line Voltage | 200V 60Hz |
| STARTER DATA | |
| Horsepower | 40 HP |
| NEMA Size | NEMA 4 |
| Enclosure | Type 3R/4/12 – Enclosure Code “F” |
| Control Voltage | 120V 60Hz |
| CIRCUIT BREAKER DATA | |
| Horsepower Code | 40 HP (Motor Protection) |
| Circuit Breaker Type | Instantaneous Trip, Standard |
| OPTIONS | |
| Overload Relay | E100 Solid State Overload |
| Full Load Amps | E100, Trip Class 20, 30-150A |
| Factory Installed Modifications |
|
| IMPORTANT INFORMATION | |
Enclosure S
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.
| |
