513-AHBD-A2F-1-39
NEMA Combination Starter, Circuit Breaker Type, NEMA 0, 480/110/120 VAC – 50/60Hz (BD), Type 3R, 7 & 9 Bolted – Enclosure Code “H”
SKU:
513-AHBD-A2F-1-39
Categories: 513 NEMA Combination Starter, Circuit Breaker Type, Low Voltage Starters, Circuit Breaker Type, Motor Control Components & Starters, NEMA Combination Starters
Description
| ASSEMBLY | |
|---|---|
| Current Product Selection Availability (may change based on options selected below) | Catalog is configured at order entry |
| Please Note | Preferred availability options are available in blue below
Standard Options are available in black below Engineered-To-Order (ETO) options are available in purple below (Lead-Time Based on Options) |
| ASSEMBLY | |
| Factory or User Assembled? | Factory Assembled |
| MOTOR DATA | |
| Line Voltage | 460V 60Hz |
| STARTER DATA | |
| Horsepower | 5 HP |
| NEMA Size | NEMA 0 |
| Enclosure | Type 3R, 7 & 9 Bolted – Enclosure Code “H” |
| Control Voltage | 120V 60Hz |
| CIRCUIT BREAKER DATA | |
| Horsepower Code | 5 HP (Motor Protection) |
| Circuit Breaker Type | Instantaneous Trip, Standard |
| OPTIONS | |
| Overload Relay | E100 Solid State Overload |
| Full Load Amps | E100, Trip Class 20, 3.2-16A |
| Factory Installed Modifications | START-STOP Push Button |
| IMPORTANT INFORMATION | |
| Enclosure Size [length x width x depth] | Unknown |
