- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
MIC-512V-FCB-27R
Modified Industrial Controls, NEMA Vacuum Combination Starter, Disconnect Type, NEMA 5, 480 Volts (B), Type 4/4X – Enclosure Code “C”
SKU:
MIC-512V-FCB-27R
Categories: 512V NEMA Vacuum Combination Starter, Disconnect Type, NEMA Combination Starters, Disconnect Type, Low Voltage Starters, Motor Control Components & Starters
Description
| ASSEMBLY | |
|---|---|
| Current Product Selection Availability (may change based on options selected below) | Engineered-To-Order (ETO), required Quote (Lead-time based on options) |
| Please Note | Preferred Availability options are available in blue below (2-3 Days Lead Time)
Standard Options are available in black below (4-7 days Lead Time) Engineered-To-Order (ETO) options are available in purple below (Lead-Time Based on Options) |
| MOTOR DATA | |
| Line Voltage | 460V 60Hz |
| STARTER DATA | |
| Horsepower | 125 HP |
| NEMA Size | NEMA 5 |
| Enclosure | Type 4/4X – Enclosure Code “C” |
| Control Voltage | 480V 60Hz |
| DISCONNECT DATA | |
| Disconnect Type | Fusible |
| Fuse Clips | 200A Class R |
| OPTIONS | |
| Overload Relay | Eutectic Alloy |
| IMPORTANT INFORMATION | |
| Enclosure Size [length x width x depth] | 56 x 30 x 14 in. |
| Contactor Auxiliaries | 2 NO and 2 NC auxiliary contacts are supplied on the contactor with each assembly. |
