- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
512M-BFB-A2E-6P-24R
NEMA Combination Starter with Extra Panel Space, Disconnect Type, NEMA 1, 480 Volts (B), Type 3R/4/12 – Enclosure Code “F”
SKU:
512M-BFB-A2E-6P-24R
Categories: 512M NEMA Combination Starter with Extra Panel Space, Disconnect Type, NEMA Combination Starters, Disconnect Type, Low Voltage Starters, Motor Control Components & Starters
Description
| MOTOR DATA | |
|---|---|
| Line Voltage | 460V 60Hz |
| STARTER DATA | |
| NEMA Size | NEMA 1 |
| Enclosure | Type 3R/4/12 – Enclosure Code “F” |
| Control Voltage | 120V 60Hz |
| DISCONNECT DATA | |
| Disconnect Type | Fusible |
| Fuse Clips | 30A Class R |
| OPTIONS | |
| Overload Relay | E100 Solid State |
| Factory Installed Modifications | Transformer, w/2 Prim & 1 Sec Fuse |
| IMPORTANT INFORMATION | |
| Enclosure Size [length x width x depth] | 30 x 20 x 10 in. |
| Continuous VA (Transformer Rating) | 80 |
| Interposing Relay | No Interposing Relay |
