512-FAB-A2N-6P-28R-901
NEMA Combination Starter, Disconnect Type, NEMA 5, 480 Volts (B), Type 1 – Enclosure Code “A”
SKU:
512-FAB-A2N-6P-28R-901
Categories: Low Voltage Starters, 512 NEMA Combination Starter, Disconnect Type, Disconnect Type, Motor Control Components & Starters, NEMA Combination Starters
Description
| Note | |
|---|---|
| Current Product Selection Availability (may change based on options selected below) | Catalog is configured at order entry |
| Please Note | Preferred Availability options are available in blue below
Standard Options are available in black below Engineered-To-Order (ETO) options are available in purple below (Lead-Time Based on Options) |
| ASSEMBLY | |
| Factory or User Assembled? | Factory Assembled |
| MOTOR DATA | |
| Line Voltage | 460V 60Hz |
| STARTER DATA | |
| NEMA Size | NEMA 5 |
| Enclosure | Type 1 – Enclosure Code “A” |
| Control Voltage | 120V 60Hz |
| DISCONNECT DATA | |
| Disconnect Type | Fusible |
| Fuse Clips | 400A Class R |
| OPTIONS | |
| Overload Relay | E100 Solid State Overload |
| Full Load Amps | E100, Trip Class 20, 60-300A |
| Factory Installed Modifications |
|
| IMPORTANT INFORMATION | |
| Enclosure Size [length x width x depth] | 56 x 30 x 14 in. |
| Continuous VA (Transformer Rating) | 350 |
