- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
512-FAB-1-4R-28R
NEMA Combination Starter, Disconnect Type, NEMA 5, 480 Volts (B), Type 1 – Enclosure Code “A”
SKU:
512-FAB-1-4R-28R
Categories: 512 NEMA Combination Starter, Disconnect Type, NEMA Combination Starters, Disconnect Type, Low Voltage Starters, Motor Control Components & Starters
Description
| Note | |
|---|---|
| Current Product Selection Availability (may change based on options selected below) | Catalog is configured at order entry |
| Please Note | Preferred Availability options are available in blue below
Standard Options are available in black below Engineered-To-Order (ETO) options are available in purple below (Lead-Time Based on Options) |
| ASSEMBLY | |
| Factory or User Assembled? | Factory Assembled |
| MOTOR DATA | |
| Line Voltage | 460V 60Hz |
| STARTER DATA | |
| NEMA Size | NEMA 5 |
| Enclosure | Type 1 – Enclosure Code “A” |
| Control Voltage | 480V 60Hz |
| DISCONNECT DATA | |
| Disconnect Type | Fusible |
| Fuse Clips | 400A Class R |
| OPTIONS | |
| Overload Relay | Eutectic Alloy |
| Full Load Amps | Eutectic Overload |
| Factory Installed Modifications |
|
| IMPORTANT INFORMATION | |
| Enclosure Size [length x width x depth] | 56 x 30 x 14 in. |
