512-CFCD-A2J-25R
Available from RCC, NEMA Combination Starter, Disconnect Type, NEMA 2, 600/110/120 VAC – 50/60Hz (CD), Type 3R/4/12 – Enclosure Code “F”
SKU:
512-CFCD-A2J-25R
Categories: Low Voltage Starters, 512 NEMA Combination Starter, Disconnect Type, Disconnect Type, Motor Control Components & Starters, NEMA Combination Starters
Description
| Note | |
|---|---|
| Current Product Selection Availability (may change based on options selected below) | Catalog is preferred availability |
| Please Note | Preferred Availability options are available in blue below
Standard Options are available in black below Engineered-To-Order (ETO) options are available in purple below (Lead-Time Based on Options) |
| ASSEMBLY | |
| Factory or User Assembled? | Factory Assembled |
| MOTOR DATA | |
| Line Voltage | 575V 60Hz |
| STARTER DATA | |
| NEMA Size | NEMA 2 |
| Enclosure | Type 3R/4/12 – Enclosure Code “F” |
| Control Voltage | 120V 60Hz |
| DISCONNECT DATA | |
| Disconnect Type | Fusible |
| Fuse Clips | 60A Class R |
| OPTIONS | |
| Overload Relay | E100 Solid State Overload |
| Full Load Amps | E100, Trip Class 20, 11-55A |
| IMPORTANT INFORMATION | |
| Enclosure Size [length x width x depth] | 27 x 10 x 8 in. |
