- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
109-C09FDE1P-3-4R-901-901T
Bulletin 109 – IEC Non-Reversing Starter – Enclosed Style, IP66 (Type 3/4/12 – Metal), 9 Amp, 110V 50Hz / 120V 60Hz
SKU:
109-C09FDE1P-3-4R-901-901T
Categories: IEC Enclosed Starters, 109 IEC Enclosed Type 4/12 Starters, Low Voltage Starters, Motor Control Components & Starters
Description
| Assembly | |
|---|---|
| Factory or User Assembled? | Factory Assembled |
| SYSTEM DATA | |
| Supply Voltage | 120V 60Hz |
| Phases | Single Phase |
| STARTER DATA | |
| Contactor Size | 9A |
| Enclosure Type | NEMA Type 3/4/12 – IP66 (Metal) |
| Coil Voltage | 120V 60Hz |
| Overload Relay | Electronic Overload Relay, Advanced |
| Full Load Current Range | 0.1 – 0.5 Amps |
| OPTIONS | |
| Factory Installed Modifications |
|
