- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
872C-NH4CP8-P3
Proximity Sensor, 3-Wire DC, Extended Range Short Barrel, 8mm Diameter, Chrome Plated Brass Barrel, Short, 4mm Sensing Distance, Unshielded, N.C., Source (PNP) Output, Pico QD
Description
| PROXIMITY SENSOR DATA | |
|---|---|
| Proximity Sensor Type | 3-Wire DC Extended Range Short Barrel |
| Barrel Diameter | 8mm |
| Nominal Sensing Distance | 4mm |
| Shielding | Unshielded |
| Barrel Type | Short |
| Output Configuration | N.C., Source (PNP) |
| Connection Type | Pico Quick-Disconnect |
| Body Style | Tubular, Chrome Plated Brass Barrel |
| ADDITIONAL DETAILS | |
| Voltage Rating | 10 – 30V DC |
