- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
872C-N8CN12-E2
Proximity Sensor, 3-Wire DC Extended Range Standard Barrel, 12mm Diameter, Tubular:White Bronze Plated Brass, Standard, 8mm Sensing Distance, Unshielded, N.C., Sink (NPN) Output, 2M PVC Cable
Description
| PROXIMITY SENSOR DATA | |
|---|---|
| Proximity Sensor Type | 3-Wire DC Extended Range Standard Barrel |
| Barrel Diameter | 12mm |
| Nominal Sensing Distance | 8mm |
| Shielding | Unshielded |
| Barrel Type | Standard |
| Output Configuration | N.C., Sink (NPN) |
| Connection Type | PVC Cable |
| Cable Length | 2 m |
| Body Style | Tubular, White Bronze Plated Brass |
