- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
872C-M8BN18-E10
Proximity Sensor, 4-Wire DC Extended Range Complementary Output, 18mm Diameter, Tubular:White Bronze Plated Brass, Standard, 8mm Sensing Distance, Shielded, Complementary N.O. & N.C., NPN, 10M PVC Cable
Description
| PROXIMITY SENSOR DATA | |
|---|---|
| Proximity Sensor Type | 4-Wire DC Extended Range Complementary Output |
| Barrel Diameter | 18mm |
| Nominal Sensing Distance | 8mm |
| Shielding | Shielded |
| Barrel Type | Standard |
| Output Configuration | Complementary N.O. & N.C., NPN |
| Connection Type | PVC Cable |
| Cable Length | 10 m |
| Body Style | Tubular, White Bronze Plated Brass |
| ADDITIONAL DETAILS | |
| Voltage Rating | 10 – 30V DC |
