- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
872C-DH5CN18-D4
Proximity Sensor, 3-Wire DC, Short Barrel, 18mm Diameter, Chrome Plated Brass Barrel, Short, 5mm Sensing Distance, Shielded, N.C., Sink (NPN) Output, Micro QD (DC)
Description
| PROXIMITY SENSOR DATA | |
|---|---|
| Proximity Sensor Type | 3-Wire DC Short Barrel |
| Barrel Diameter | 18mm |
| Nominal Sensing Distance | 5mm |
| Shielding | Shielded |
| Barrel Type | Short |
| Output Configuration | N.C., Sink (NPN) |
| Connection Type | Micro Quick-Disconnect (DC) |
| Body Style | Tubular, Chrome Plated Brass Barrel |
| ACCESSORY ITEMS | |
| Connection Media | DC Micro(M12), Female, Straight, 4-pin PVC, Yellow, Unshielded, 5 m |
