- PLC Controllers
- Variable Frequency Drives (VFD)
- Motion Control & Servo Drives
- HMI Panels & Displays
- Industrial PCs, Panel PCs & Monitors
- Industrial Safety Components
- PLC I/O Modules
- Industrial Networking & Communication
- Power Supplies
- Push Buttons & Indicator Lights
- Industrial Relays & Timers
- Industrial Sensors & Switches
- Signal Interface Modules & Isolators
- Industrial Lighting Control
- Condition Monitoring Systems
- Circuit Protection Devices
- Terminal Blocks & Electrical Connectors
- Energy Monitoring & Power Meters
- Motor Control Components & Starters
871TM-DH2CP12-C2
Proximity Sensor, 3-Wire DC Standard Barrel, 12mm Diameter, Shielded, Tubular:Stainless Steel, Metal Face, 2mm Sensing Distance, N.C., Source (PNP) Output, ToughLink Cable
SKU:
871TM-DH2CP12-C2
Categories: Proximity & Presence Sensors, Inductive Proximity Sensors, Tubular Inductive Proximity Sensors, Tubular Stainless Steel Sensors, Industrial Sensors & Switches
Description
| PROXIMITY SENSOR DATA | |
|---|---|
| Hazardous Location Product Required? | No |
| Proximity Sensor Type | 3-Wire DC |
| Barrel Diameter | 12mm |
| Nominal Sensing Distance | 2mm |
| Special Features | Short |
| Shielding | Shielded |
| Output Configuration | N.C., Source (PNP) |
| Connection Type | ToughLink Cable, (#22 AWG) |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Swiching Frequency | 75Hz |
| Temperature Rating | -25 to +70 °C |
| Additional Info | |
| Voltage Rating | 10 – 30 V DC |
